Forum Wydział Nauk Przyrodniczych i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego Strona Główna Wydział Nauk Przyrodniczych i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego
Forum dla studentów i kandydatów | Szczecin
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Praktyka Zawodowa TiR

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wydział Nauk Przyrodniczych i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego Strona Główna -> Turystyka i Rekreacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Moon
Administrator
Administrator


Dołączył: 19 Sie 2006
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:10, 25 Wrz 2007    Temat postu: Praktyka Zawodowa TiR

Strona [link widoczny dla zalogowanych] do praktyk zawodowych TiR


OGŁOSZENIE
UWAGA: Studenci kierunku studiów Turystyka i rekreacja
III rok studiów stacjonarnych oraz III rok studiów niestacjonarnych


WPIS DO INDEKSU OTRZYMUJE SIĘ PO ZALICZENIU WCZEŚNIEJ SPRAWDZONEGO DZIENNICZKA (dostarczonego min. 2 tygodnie wczesniej - nie w ostatniej chwili!!!!).


Odbiór dzienniczków tylko na Felczaka 3c w pok. 113 (rok 1 i 2 stacjonarne) oraz 307a (pozostałe roczniki). Przy planowaniu praktyk w okresie letnim proszę pamiętać o okresie urlopowym na uczelni. Uprzednie terminy konsultacji są nieaktualne po zakończeniu semestru letniego

Studenci stacjonarni odbierają umowy w Zakładzie Geomorfologii Morskiej- p. 113, ul. Felczaka 3c.

Studenci niestacjonarni odbierają umowy w Dziekanacie WNP.
Jeśli nie ma umów w Dziekanacie - należy spytać o nie w pokoju 113, ul. Felczaka 3c.


Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 13 czerwca 2003 r. nanosi na studentów kierunku Turystyka i rekreacja (studia zawodowe) obowiązek odbycia praktyki zawodowej w wymiarze minimum 15 tygodni (450 godzin), w tym:
hotel lub inny zakład noclegowy - co najmniej 6 tygodni (180 godzin),
przedsiębiorstwo obsługi ruchu turystycznego - co najmniej 6 tygodni (180 godzin).

W obu przypadkach praktyka nie może być krótsza niż 6 tygodni i łącznie stanowić 15 tygodni. Można ją realizować np. w jednym lub kilku obiektach noclegowych, tak by łącznie trwała nie mniej niż 6 tygodni. Pozostałe tygodnie (nie mniej niż 6) przeznaczyć na jedno lub kilka przedsiębiorstw obsługi ruchu turystycznego, takich jak: biuro podróży, centra informacji turystycznej lub inne firmy i biura organizujące szeroko rozumiane imprezy turystyczne i rekreacyjne.

Tydzień praktyki studenckiej wynosi 30 godzin (6 godzin dziennie), co łącznie daje 450 godzin. Pracujący studenci (zwłaszcza zaoczni) praktykę mogą realizować popołudniami lub w weekendy, sumując poszczególne godziny pracy, tak by dały pełne tygodnie. W uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z firmą przyjmującą na praktykę można ją przerywać. W rozliczeniu liczy się łączny czas praktyki.

Studentów turystyki i rekreacji III roku (rocznik rekrutacji 2004/05) obowiązują stare zasady praktyk, tj. 12 tygodni (480 godzin). Tu tygodniowy czas pracy równa się 40 godzin, a 6 tygodni równe jest 240 godzinom. Każde 6 tygodni ma być zrealizowane w zakładzie noclegowym i w przedsiębiorstwie obsługi ruchu turystycznego.

Praktyki można rozpocząć na II semestrze studiów. Na ich zrealizowanie studenci mają czas do końca studiów.

Proszę o samodzielne wyszukanie firmy chętnej do przyjęcia praktykanta. Dowodem nawiązania współpracy będzie pismo wystawione przez kierownictwo hotelu/ przedsiębiorstwa zawierające chęć przyjęcia praktykanta (wg wzoru do ściągnięcia poniżej).
Program, zakres zajęć w trakcie praktyk ustala firma, przy założeniu, że jej właściwą działalność stanowi obsługa ruchu turystycznego. Więcej na temat podstawowych wymagań odnośnie programu praktyk można znaleźć w dzienniczku praktyk.



Dokument po podpisaniu należy natychmiast przekazać do opiekuna praktyk zawodowych: mgr Sylwia Wochna - Bartnik (studia stacjonarne) lub dr Tomasza A. Łabuza (studia niestacjonarne) (Zakład Geomorfologii Morskiej). Na tej podstawie zostanie wystawiona umowa (2 egzemplarze), która po podpisaniu przez Pania dr Krystynę Osadczuk (Z-ca Dyrektora INoM ds. Dydaktycznych) będzie do odebrania w pok. 113, Felczaka 3c (stacjonarne) lub w Dziekanacie WNP (niestacjonarne). Jeden egzemplarz podpisany przez przedstawiciela przyjmującej na praktyki firmy proszę dostarczyć do opiekana razem z pozostałymi dokumentami po zrealizowaniu praktyki. Dziennik praktyk zostanie wydany dopiero po podpisaniu przez uczelnię umowy ze wskazaną firmą o organizację i przeprowadzenie praktyki zawodowej dla studentów.

Wypełniony wg. wskazówek dziennik oddajemy opiekunowi po zakończeniu każdej części praktyk. Ponadto firma jest zobowiazana wystawić studentowi opinię odnośnie zrealizowanej praktyki, jej wzór znajduje się w dzienniczku oraz w poniższym pliku:



Po zakończeniu każdej części praktyki i sprawdzeniu dzienniczka przez opiekuna wystawiane jest zaliczenie. Po zakończeniu wszystkich praktyk, stanowiących łącznie minimum 15 tygodni, wystawiane jest przez opiekuna zaliczenie do indeksu.

UWAGA, o inne formy zaliczenia praktyk lub ich części mogą starać się:
studenci pracujący lub prowadzący działalność gospodarczą w branży turystycznej, po przedłożeniu opiekunowi dokumentów potwierdzających posiadanie doświadczenia (które można nabyć w trakcie realizacji ww. praktyk), np.: umowa o pracę, o działalność gospodarczą, potwierdzenie z zakładu pracy o pracy na danym stanowisku z wyszczególnioną listą obowiązków,
studenci, którzy zakończyli podobną praktykę (pod uwagę brana jest zbieżność zadań i obowiązków praktykanta) ucząc się w innych szkołach wyższych lub średnich o profilu turystycznym w oparciu o dostarczone z innej szkoły dokumenty potwierdzające czas wykonania i zaliczenie takiej praktyki,
studenci, którzy dostali się na staż w firmach obsługujących ruch turystyczny po przedłożeniu opiekunowi dokumentów potwierdzających pracę na danym stanowisku z wyszczególnioną listą obowiązków i okresem stażu,
studenci, którzy podjęli pracę sezonową w firmach obsługujących ruch turystyczny (także za granicą) po przedłożeniu opiekunowi dokumentów potwierdzających pracę na danym stanowisku z wyszczególnioną listą obowiązków i czasem pracy.
We wszystkich powyższych przypadkach indywidualnego zaliczenia praktyk należy także uzupełnić dzienniczek o dane firm, czas realizacji praktyk/ staży i formę ich realizacji (praktyka, praca sezonowa, zatrudnienie itp.)

Regulamin praktyki i zakres materiału do realizacji w trakcie trwania praktyki zawiera dzienniczek. Dzienniczek można nabyć u opiekuna praktyk.

FAQ

1. Czy latem, gdy na uczelni nie ma pracowników też można odebrać dokumenty potrzebne do realizacji praktyki zawodowej bez wiedzy opiekuna praktyk?
Tak:
jeśli firma rzeczywiście zajmuje się działalnością w turystyce i nie ma wątpliwości co do oferowanego przez nią programu praktyk (na własną odpowiedzialność). Można go porównać z zakresem materiału praktyk dostępnym w dzienniczku, jeśli student posiada wcześniej zakupiony dzienniczek, jeśli samemu przygotuje się umowę (wzór w załączniku dzienniczka) w 2 egzemplarzach i zostawi w Zakładzie Geomorfologii Morskiej, w pokoju 113 przy ul. Felczaka 3c do podpisania przez uprawnioną osobę z ramienia Dziekana WNP, a potem samemu odbierze. Umowa potrzebna jest firmie, która potrzebuje dokument m.in. dla inspekcji pracy. Jeśli po zakończeniu praktyki dostarczy się opiekunowi wszystkie dokumenty.

2. Kiedy można rozpocząć praktykę zawodową?
Praktykę można rozpocząć w trakcie II semestru studiów, gdy student posiada minimalne przygotowanie teoretyczne do realizacji praktyki.

3. Jakie trzeba spełnić wymagania by rozpocząć praktykę zawodową?
Oto kolejność czynności/ wymagań:
z firmy, która wyraża zgodę na przyjęcie na praktykę należy przynieść podanie (wzór na stronie www), w którym powinien znaleźć się zakres czynności teoretycznych i praktycznych proponowanych przez firmę do realizacji. Zakres ten powinien pokrywać się z programem danej praktyki przedstawionym w dzienniczku, opiekun przygotowuje umowę w dwóch egzemplarzach dla firmy i dla uczelni, która po podpisaniu przez osobę uprawnioną przez Dziekana WNP jest do odebrania w dziekanacie lub w Zakładzie Geomorfologii Morskiej u opiekuna, po otrzymaniu dzienniczka w którym należy wpisać wszelkie czynności oraz zdobyte doświadczenia wykonywane w trakcie praktyk - potwierdzone przez opiekuna ze strony firmy.

4. Ile mamy czasu na zakończenie wszystkich praktyk zawodowych?
Zaczynając na I roku studiów praktyki można realizować przez kolejne dwa lata, aż do zakończenia studiów. Jednak studia nie zostaną ukończone jeśli nie zostaną zrealizowane w pełnym wymiarze praktyki zawodowe.

5. Czy można praktyki połączyć ze stażem lub pracą sezonową, w tym także za granicą?
Tak. Jeśli jest to firma z branży turystycznej. Po okazaniu umowy o staż, pracę, dokumentu zawierającego zakres czynności lub informację o stanowisku pracy i czasie jej wykonywania.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wydział Nauk Przyrodniczych i Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego Strona Główna -> Turystyka i Rekreacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin